Prečo sú šteniatka také roztomilé? Vedecké vysvetlenie

Niet pochýb o tom, že šteniatka sú roztomilé. Určite sa už aj vám niekedy stalo, že ste sa pozreli na šteniatko, ktoré bolo tak neskutočne rozkošné, že ste nedokázali odolať nutkaniu pritúliť si ho. Zdá sa, že nezáleží ani na tom, na aký typ šteniatka sa pozeráme. Pokiaľ je havino malý a veselo vrtí chvostíkom, je pre väčšinu ľudí jednoducho neodolateľný. Prečo je to tak a čo na to hovorí veda? To sa dozviete v tomto článku.

Vyvolávajú v nás opatrovateľský pud

Šteniatka sú odkázané na našu starostlivosť a vyčnievajú z nich „detské” vlastnosti, ktoré roztápajú naše srdcia presne tak, ako to robia bábätká. “Detské” črty šteniatka vyvolávajú starostlivosť, ktorá nás núti konať ako “ochrancovia”. Psychológovia zaraďujú medzi tieto “detské” črty nasledovné:

Malé telo, veľká hlava (v pomere k telu), veľké oči (v pomere k hlave), oči nízko na tvári, okrúhle líca, cibuľovité čelo, malý nos a brada

Šteniatka nám v mozgu aktivujú odmeňovací systém

Pohľad na šteniatka nám dokáže preniknúť do nášho mozgu na nervovej úrovni a aktivovať náš systém odmeňovania. Jednoduchý pohľad na roztomilé šteniatko v nás vyvolá pocity radosti a šťastia. Roztomilé šteniatka dokážu tiež aktivovať pocity empatie a dobrej vôle. Podobne, ako v prípade bábätiek, nechceme nič iné, len zabezpečiť, aby šteniatka, s ktorými trávime čas, boli v bezpečí a pohodlí.

Šteniatka sú úplne neškodné

Roztomilé šteniatko nemôže urobiť nič, čo by nám ublížilo. Vďaka tomu, že sa pri ňom cítime absolútne v bezpečí, je pre nás jednoduché rozplývať sa nad tým, aké je zlaté. Nejde pritom len o vzhľad šteniatka, ktorý ho robí atraktívnym, ale aj o ich nevinné (občas ťarbavé) aktivity, ktoré zvyšujú jeho roztomilosť. Šteniatko, ktoré len tak sedí, je samo o sebe dosť roztomilé. Keď sa však šteniatko začne prevracať na chrbát alebo sa k vám túliť, ​​vaše srdce sa roztopí ešte o niečo viac.

Šteniatka môžu u ľudí vyvolať “roztomilú agresiu”

Štúdia publikovaná v časopise Frontiers in Behavioral Neuroscience si dala za cieľ zistiť, ako sa náš mozog vysporadúva s návalom emócií, keď sa pozeráme na roztomilé veci, ako sú bábätká či šteniatka. Štúdia zistila, že naša myseľ vytvára pocit, ktorý nazvali roztomilá agresivita. Ten nám pomáha čeliť ohromnému návalu pocitov lásky a starostlivosti, ktorý si vytvárame pri pohľade na roztomilé veci. Keby sme sa do roztomilého šteniatka zaľúbili tak, že by sme sa oň nevedeli postarať, šteniatko by pravdepodobne skončilo smrťou.

Preto sa okrem efektu lásky aktivuje aj efekt “agresie”, ktorý našu myseľ udržuje na stabilnej úrovni. Robí to preto, aby sme sa mohli viac zamerať na praktickú stránku starostlivosti o šteniatko. Je dôležité poznamenať, že roztomilá agresivita neznamená túžbu ublížiť roztomilým veciam. Prejavuje sa skôr slovami, ako: „To šteniatko je také roztomilé, že by som ho mohol zjesť!“

Roztomilosť pomáha šteniatkam prežiť

V malej štúdii, ktorej cieľom bolo určiť, kedy je šteniatko pre ľudí najatraktívnejšie, výskumníci ľuďom ukazovali obrázky rôznych psov v rôznych fázach života. Zistili, že ľudia považujú šteniatka za najviac roztomilé, keď majú asi 8 týždňov. Tento vek sa zhoduje s časom, keď ich matka vykopne z brlohu a očakáva, že sa o seba začnú starať samé. Vedci sa domnievajú, že my ľudia inštinktívne vieme, že šteniatka v tomto veku potrebujú našu starostlivosť, aby prežili. Preto ich roztomilosť môže byť spôsob, akým príroda zabezpečila ich prežitie, keď sú v blízkosti ľudia.

Zdravé šteniatko = Šťastné šteniatko

My psíčkari vieme, že na to, aby bolo šteniatko šťastné, potrebuje byť aj zdravé. Niekedy sa však pri prechádzke môže stať, že psík stúpi na niečo ostré, poraní si labku, oko, či ďasno. Aby sme zabránili infekcii, je dôležité takúto ranu čo najskôr vydezinfikovať.

S bezbolestnou dezinfekciou a rýchlejším hojením vám pomôže Veterinol – Domáci dezinfekčný prostriedok, ktorý používajú aj profesionálny Veterinári. Stačí ho nastriekať na ranu, v prípade potreby obviazať, a nechať pôsobiť. Objednajte si na našom eshope.

Veterinol